Sizi Arayalım
işnet
EN
“Siber güvenlik, nesnelerin interneti gibi alanlarda yatırım yapmayı planlıyoruz”

İnternet, Sanal Ağ-VPN, Uydu, Ses, Veri Merkezi ve e-Dönüşüm hizmetleri alanında faaliyet gösteren İşNet’in Genel Müdürü Mehmet Fahri Can Petroturk.com’a İşNet’i anlattı.

İşNet’in faaliyetleri hakkında kısaca bilgi verebilir misiniz?

1999 yılında Türkiye İş Bankası iştiraki olarak internet bankacılığını yaygınlaştırmak, internete bağlı müşteri sayısını artırmak üzere kurulduk. Zamanla internet servis sağlayıcılığı alanında öne çıkarak, bankanın yanı sıra pek çok kurumsal firmaya ve kamu kuruluşuna da telekomünikasyon hizmetleri sunmaya başladık. 2004 yılında ses hizmetleri lisansı aldık ve ardından uydu hizmetlerini de portföyümüze kattık. 2005 yılından itibaren yaptığımız ciddi yatırımlarla sahip olduğumuz 81 ildeki PoP noktamız ve yaygın ağımız sayesinde karasal; uydu istasyonları aracılığıyla da uydu internet hizmeti sağlamayı sürdürdük.

Faaliyetlerimizin önemli bir bölümünü kurumsal şirketlere sağladığımız İnternet, Sanal Ağ-VPN, Uydu, Ses, Veri Merkezi ve e-Dönüşüm hizmetleri oluşturuyor. Kurumların bilgi ve iletişim alanındaki ihtiyaçlarını en etkin ve güvenilir biçimde karşılamak üzere; sektöründe lider birçok firmaya kendi alt yapımız üzerinden yerel ve küresel hizmetler sunuyoruz. 2013 yılında aldığımız özel entegratörlük lisansı ile sunmaya başladığımız e-fatura hizmetimizin yanı sıra, e-arşiv fatura, e-irsaliye, NetteArşiv ve LucaNET KOBİ Ticari Yazılımı çözümlerimizle; dijital dönüşüm alanında gelişen teknolojiye paralel olarak ürün ve hizmet yelpazemizi çeşitlendirme çalışmalarımız tüm hızıyla devam ediyor.

“Telekomünikasyon maliyetlerini de azaltıyoruz”

Hizmet portföyünüzde sunduğunuz çözümlerinizle firmaların iş süreçlerine ne gibi katkılar sunuyorsunuz?

Her ölçekteki özel ve kamu kuruluşuna tek elden sağladığımız danışmanlık ve operasyonel yönetim hizmetlerimizin yanı sıra, karma yapılara uygun çözümler de sunabiliyoruz. Özellikle, coğrafi olarak farklı lokasyonlarda konumlanmış yapıları bulunan müşterilerimize her tip altyapı ile bağlantı imkanı sağlayarak, merkez ve lokasyonları arasında güvenli ağlar kurmalarını kolaylaştırıyoruz. Tek bir noktadan yönetilebilen bu ağ yapısı ile müşterilerimizin Türkiye’nin her yerindeki ofisleri ile aynı fiziksel ortamda çalışıyormuş gibi mesafelerini ortadan kaldırıyoruz; hızlı ve kesintisiz bir şekilde eş zamanlı işlemlerini sürdürmelerine destek oluyoruz. Kurulan ağ üzerinden uygun fiyatla ses hizmeti, numara tahsis ya da taşıma hizmeti sağlayarak, telekomünikasyon maliyetlerini de azaltıyoruz. Yani tek hat tahsisi ile birçok hizmeti almak İşNet’te mümkün. Dijitalleşme sürecinin beraberinde getirdiği güvenlik sorununu; tüm ağda, uçtan uca güvenliği sağlayarak ortadan kaldırıyoruz. 5651 yasası kapsamında sunduğumuz loglama hizmeti ile, şirketlerin online mahremiyetini koruyor ve internet bağlantısını güven altına alıyoruz. Konusunda tecrübeli IT ekibimiz ile; herhangi bir arıza olduğunda ise hızlı ve etkin bir şekilde çözüm sağlıyoruz. Ayrıca İşNet olarak, e-dönüşüm sürecinin en başından bu yana şirketlere kolay, güvenilir, esnek ve tüm uygulamalarla uyumlu dijital çözümlerimizle kapsamlı kurumsal hizmetler sunuyoruz. 2013 yılı itibari ile sahip olduğumuz özel entegratör lisansı ile e-fatura hizmetlerimizi sunmaya başladık. İş Bankası iştiraki olan Softtech tarafından geliştirilmiş NetteFatura Platformumuz, fonksiyonel ve kullanışlı portal hizmetinin yanında, başta LucaNet KOBİ Ticari Yazılımı olmak üzere farklı yazılımlar ile entegrasyon olanağı sağlayarak hizmet vermemizi sağlıyor. NetteArşiv platformumuz ise müşterilerimize faturalarını güvenli saklama alanı sunuyor.

“Her türlü arıza durumunda erkenden müdahale ediyoruz”

Enerji sektöründe faaliyet gösteren şirketlere İşNet olarak ne gibi hizmetler sunuyorsunuz?

Sektöründe lider ve ülke çapında istasyon ağı bulunan enerji ve akaryakıt şirketlerine, 81 ildeki PoP noktamız ile sanal ağ ve İstanbul’da Tier-4 Veri Merkezi bünyesinde bulunan yedekli HUB istasyonumuz ile uydu erişim hizmetleri sunuyoruz.

Uçtan uca kesintisiz veri iletimi hizmetlerimiz ile akaryakıt şirketlerinin EPDK mevzuatına uygun tüm süreçlerini yerine getirmeleri yönünde iş sürekliliklerine destek veriyoruz. Sağlamış olduğumuz uydu ve karasal hatlar üzerinden olmak üzere 2 farklı altyapı olanağı ile merkez ve istasyonlar arasında; coğrafi kısıtlardan bağımsız, baştan sona yedekli bir yapı kuruyoruz. Bunun yanı sıra istasyonlara yakıt dağıtımı yapan terminallerinin bağlantısını da noktadan noktaya Metro Ethernet ve G.SHDSL altyapı üzerinden, yedekliliğini ise Radyolink üzerinden sağlayabiliyoruz. Tüm bu yapıda kullanılan donanımların bakım ve işletimi konusunda da ayrıca destek veriyoruz. İletişim ağlarının güvenliğini İşte Firewall güvenlik hizmetimiz ile sağlayarak, Türkiye çapındaki yaygın servis ağımız ve bölgelerde hazır cihaz stoğumuz ile talep edilen kurulumları en hızlı şekliyle tamamlayıp, 7/24 trafiği izleyerek, her türlü arıza durumunda erkenden müdahale ediyoruz. İletişimdeki sınırları ortadan kaldırarak, şirketlerin liderlik yarışını sürdürmelerine katkı sağlıyoruz.

“Kesintisiz iş sürekliliği için ideal hizmetler sunuyoruz”

Birlikte çalıştığınız kurumlarda İşNet olarak nasıl bir fark yaratıyorsunuz?

İşNet olarak kurumsal hizmetlere odaklı neredeyse 20 yıllık bir tecrübe ve bilgi birikimimiz bulunuyor. Yüzlerce kurumsal şirkete 81 ildeki PoP noktamız, uydu istasyonlarımız, donanımlı teknik ekibimizle sağladığımız 7/24 destek hattımızla, kesintisiz iş sürekliliği için ideal hizmetler sunuyoruz. Müşterilerimizle sık iletişime geçerek, ihtiyaçlarını dinliyor, onlara uygun çözümler üretebiliyoruz. Karşılıklı güvene dayalı olarak kurduğumuz uzun soluklu işbirliklerimizde, müşterilerimize; donanımlı ve tecrübeli ekibimizin desteğinin yanı sıra güçlü teknolojik altyapımızla sunduğumuz hizmetlerimizde %99,6 SLA garantisi veriyoruz. Bir tanesi TIER 4 olmak üzere üç büyük ilde ve toplam dört veri merkezimizde kurumsal veri merkezi ve iş sürekliliği ihtiyaçlarını karşılıyoruz.

“e-dönüşüm, siber güvenlik, nesnelerin interneti, bulut ve yapay zeka alanlarında yatırım”

Gelecek hedeflerinizden bahseder misiniz?

Önümüzdeki dönemde öncelikli hedefimiz güçlü ve yüksek teknolojili altyapı hizmetlerimize, yeni sektörel gelişmelere paralel olarak dijitalleşmeye yönelik inovatif çalışmaları katmak olacak. Bu vizyonda, şirketlere hem verimlilik hem de tasarruf sağlayan; e-dönüşüm, siber güvenlik, nesnelerin interneti, bulut ve yapay zeka alanlarında yatırım yapmayı planlıyoruz. Genel politikamız, ürün ve hizmet yelpazemizde dijital çağa uygun katma değeri yüksek ve inovatif çeşitlilikler yaratarak, yeni nesil teknolojilerin şirketlere sunulmasına liderlik etmek olacak. Böylelikle kurumsal kimliğimizi yaygınlaştırmamızın ve pazardaki payımızı artırmamızın yanı sıra, ülkemizin ekosistemini geliştirmeye yönelik de önemli rol üstleneceğiz.

 

PETROTURK Dergisi / 2018